Icon
ZAPRASZAMY DO HUTY JULIA
JESTEŚMY OTWARCI NA MAJÓWKĘ !
PIECHOWICE, UL. KRYSZTAŁOWA 73
Icon
Ponadczasowa kolekcja Ananas
Szlif Ananas jest jedną z najbardziej klasycznych dekoracji występujących na różnych formach szkła kryształowego, głównie kieliszkach, szklankach, karafkach. Geneza tego szlifu sięga epoki wiktoriańskiej, w trakcie której przywożone z kolonii egzotyczne trofea wzbudzały niezwykłe zainteresowanie. Pochodzące z tropików barwne ptaki, rośliny i zwierzęta stawały się bardzo modnymi i pożądanymi motywami zdobniczymi, eksponowanymi na tapetach, tkaninach, porcelanie, w postaci obrazków, figurek czy różnego rodzaju dekoracji. Już wtedy dostrzeżono wśród tych zamorskich nowinek pochodzącego z Brazylii ananasa. Duży, szyszkowaty owoc z zielonym pióropuszem liści wyglądał bardzo ornamentacyjnie, nie tylko jako ozdoba stołu. Ananasy malowano na tapetach, wyszywano na poduszkach, nadawano ich kształt ozdobnym zwieńczeniom kolumn, karniszy, mebli, wykonanym z porcelany i brązu naczyniom. W Europie jako pierwsi w XVIII wieku uprawiali ananasy w szklarniach Anglicy. W ich ślady w Polsce szybko poszedł król Stanisław August Poniatowski, którego uprawy ananasów w szklarniach ogrodów warszawskiego Frascati dawały nawet 5000 owoców rocznie!

Kolekcja Ananas zdobi światowe, w tym polskie stoły od ponad stulecia i właściwie od samego początku nie traci na popularności, a nawet stale zyskuje kolejnych fanów. Szlif ten jest z całą pewnością ponadczasowy. W minionych stuleciach wyprzedzał swoje czasy o dekady, a obecnie jest wspaniałym ucieleśnieniem tradycyjnego rzemiosła i interkulturowości.
Szlif
Urodę ananasa dostrzegli też szlifierze kryształowych naczyń, którzy na cześć egzotycznego owocu stworzyli motyw sześciennego szlifu zwieńczonego promienistymi elementami. Ten klasyczny już dziś wzór szczególnie efektownie prezentuje się na wysokich smukłych naczyniach – kieliszkach do szampana, szklankach i karafkach.

Przecinające się linie tworzą geometryczną siatkę, zwieńczoną strzelistymi pociągnięciami na wzór liścia ananasa. Szlif przyjemnie czuć pod palcami, daje on uczucie nieprzemijającej elegancji i szyku. Szlif Ananas znakomicie prezentuje się na naczyniach o różnych kształtach i wielkościach. Wspaniale zdobi niskie i beczułkowate szklanki do whisky, smukłe kieliszki do szampana czy klasyczne kieliszki do wina. Ananas zachwyca również na pokaźnych karafkach, jak i na malutkich kieliszkach do wódki.

SZLIF ANANAS: KLASYKA NAD KLASYKAMI

Delikatne niczym biżuteryjny kwiat kieliszki do likierów, pełniejsze kształty kieliszków do wina czy smukłe szklanki do whisky i wyrafinowane karafki… Każda z tych form stanowi znakomite tło do tego efektownego szlifu. Szczególnie popularny w krajach anglosaskich, świetnie odnajduje się nie tylko we wnętrzach w stylu glamour, ale również w wystroju typu boho, vintage czy nowoczesny.
Kryształowy blask tego szlachetnego szlifu pięknie współgra ze zdobnymi, wzorzystymi tapetami i tkaninami, przypominając czasy, gdy ananasy, niczym egzotyczne trofeum, pojawiały się w pałacach i mieszczańskich apartamentach. Szlif Ananas znakomicie komponuje się z takimi kolekcjami jak minimalistyczny Aeris i Linea czy zdobniczy Młynek.